مجله روشنایی و نورپردازی

نورپردازی شهر توسط المان های نوری

نورپردازی شهر با المان نوری

نورپردازی باعث شکوه و زیبایی نما ها می‌شود.

چراغ‌های خیابانی بخش‌های حیاتی هر شهر هستند که روشنایی و امنیت شهروندان و مشاغل را فراهم می‌کنند. اگر بتوانیم در کنار چراغ‌های روشنایی ساده از نورپردازی‌ها استفاده کنیم، علاوه بر احساس امنیت در شب، زیبایی را به فضاهای شهر هدیه می‌دهیم.

محیط های شهری به طور قابل ملاحظه ای روشن تر و روشن تر شده اند و شهرها اکنون در معماری ها، المان های نوری را در نظر می گیرند. یک عنصر اساسی استراتژی برای جذب ساکنان، بازدید کنندگان و گردشگران در ساعات پس از تاریکی می دانند.

در حال حاضر یکی از موضوع های قابل توجه در نورپردازی های شهری، المان های نوری می باشند، نصب این المان ها نقش بالایی در زیباسازی و ارتقای هویت مندی شهر ها در شب دارند.
المان های نوری از لحاظ طراحی و اجرا تنوع زیادی دارند که شامل انواع حجم های نوری با اشکال متفاوت و دارای ارزش های ملی، مذهبی، فرهنگی هنری می باشند که بسته به نوع هدف نورپردازی مورد استفاده قرار می گیرند.

نصب المان های نوری در موقعیت مناسب شهر، تاثیر زیادی در دیده شدن المان ها به طرز مطلوب دارند. در واقع مکان هایی، مناسب هستند که بیشتر در دید شهروندان باشد و موجب آلودگی نوری نشود که شهروندان بتوانند از زیبایی آن استفاده و لذت ببرند.

این المان های نوری در بخش های مختلف شهر قابل نصب می باشند:

 • مکان های عمومی
 • میدان های شهر
 • پیاده روها
 • خیابانها و بلوارها و اتوبان ها
 • مناطق گردشگری و تفریحی
 • ورودی های شهر
 • و غیره …

اثر نورپردازی در شهر

نورپردازی بخشی از هویت شهر است. حضور ساکنان شهر در مکان‌های نورپردازی شده، علاوه بر حس آرامش، رونق اقتصادی بیشتری را به همراه دارد. روانشناسی رنگ‌های نور، زیرمجموعه‌هایی مهم از روانشناسی محیط می‌باشند. رنگ‌هایی که در محیط زندگی انسان وجود دارد تأثیرات مختلفی بر ذهن او می‌گذارد.

از نظر دانشمندان استفاده از تکنیک‌های روانشناسی نور در خیابان‌ها و معابر و فضاهای باز شهر، بر ذهن مردم جامعه تأثیرگذار است. نورپردازی علاوه بر تأثیرات روانی باعث می‌شود جامعه‌ای شاد و پرانرژی داشته باشیم. نورپردازی فضاهای شهری برای صاحبان کسب‌وکار نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، نورپردازی به‌وسیله رنگ‌ها باعث جذب بیشتر مشتریان و مخاطبان به سمت کسب‌وکار می‌شود.

شرکت آلفا نیرو جهت نورپردازی شهر دارای محصولات و المان های حجمی متنوعی است که برخی از آنها را در زیر میتوانید مشاهده کنید.

2 دیدگاه در “نورپردازی شهر توسط المان های نوری

 1. مهران گفت:

  بی نظیر

 2. عمادی گفت:

  تشکر..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *