مجله روشنایی و نورپردازی

انواع ریموت کنترلر جهت کنترل وسایل از راه دور

انواع ریموت کنترل الفانیرو

در این مقاله قصد داریم با انواع ریموت کنترل های پیشرفته آلفا نیرو آشنا شویم. دستگاه های الکترونیکی کوچک با قابلیت های منحصر به فرد و امکانات فراوان برای کنترل و دستور دادن به المان های نورپردازی شهری از راه دور.

ریموت کنترلرها دستگاه های الکترونیکی دستی و کوچکی هستند که از آنها برای کنترل وسایل از راه دور استفاده می کنیم. و به ما این امکان را می دهند که با فشار دادن یک دکمه همه چیز از تلویزیون گرفته تا کولر گازی و المانهای شهری را کنترل کنیم.

اجزای تشکیل دهنده ریموت کنترلرها

چگونه یک ریموت کنترلر عمل می کند؟

ریموت کنترل با یک فرستنده و گیرنده کار می کند. گیرنده درون دستگاهی قرار دارد که باید کنترل شود و فرستنده در کنترل از راه دور است. فرستنده یک سیگنال کدگذاری شده را می فرستد و گیرنده آن را کدگشایی و اجرا می کند.

ریموت کنترلر چگونه ساخته شده است؟

یک فرستنده از مجموعه ای از دکمه ها، یک برد مدار مجتمع و باتری ها تشکیل شده است. درادامه کمی از جزئیات کار فرستنده می گوییم. دکمه های ریموت کنترلر معمولا از لاستیک ساخته می شوند. پشت هر دکمه یک لایه نازک رسانای ساخته شده از گرافیت وجود دارد. لایه رسانا دکمه ها را با برد مدار چاپی اتصال می دهد. برای وارد کردن دستورات دکمه ها فشار داده می شوند. برد مدارچاپی قسمت الکترونیکی ریموت کنترل است. این یک شبکه مداری است هر دکمه ای که فشار داده شود را شناسایی می کند، دستورات را پردازش می کند، و یک کلید خاص را به یک دنباله سیگنال خاص ترجمه می کند.

این برد تشکیل شده از یک مدار مجتمع برنامه ریزی شده، کانکتورهای منبع تغذیه، ترانزیستورها و یک ماژول فرستنده است. در این مدار ترازیستور سیگنال تولید شده را تقویت می کند و سیگنال تقویت شده را به ماژول فرستنده منتقل می کند، که معمولا در انتهای برد قرار دارد.

ماژول فرستنده سیگنال ها را به عنوان نور مادون قرمز یا فرکانس های رادیویی می فرستد که توسط حسگر درون واحد گیرنده ابزار شما دریافت می شود. یکسان بودن فرکانس در فرستنده و گیرنده مهم است.

انواع ریموت کنترل

دو نوع ریموت کنترل وجود دارد:

 1. مادون قرمز (IR)
 2. رادیو فرکانسی (RF)
ریموت کنترل مادون قرمز آلفانیرو

ریموت کنترلر مادون قرمز IR

کنترل از راه دور IR از نور مادون قرمز برای انتقال دستورات به دستگاه های جفت شده استفاده می کند. برای استفاده از کنترل از راه دور مادون قرمز، باید در خط دید یک دستگاه باشید.

این کنترل از راه دور دارای فرستنده های IR LED در انتهای برد مدار مجتمع است که نور مادون قرمز را به صورت پالس به دستگاه جفت شده منتقل می کند. نور مادون قرمز کدهای ساده باینری خاصی است که با فشار دادن دکمه ایجاد می شود.

گیرنده IR در دستگاه هدف، نور مادون قرمز را می گیرد و دستور را به داده های باینری که ریزپردازنده تفسیر می کند رمزگشایی می کند. سپس ریزپردازنده دستور را اجرا می کند.

مزایا و معایب ریموت کنترل مادون قرمز:

 • ریموت های IR ارزان تر هستند.
 • آنها راحت تر در دسترس هستند.
 • انرژی کمتری مصرف می کنند.
 • برای مسافت های دور مناسب نیستند.
 • آنها نمی توانند روی اجسام سخت، مه، دود به خوبی کار کنند.

ریموت کنترل رادیو فرکانسی آلفانور

ریموت کنترلر رادیو فرکانسی RF

ریموت (RF) از موج رادیو فرکانسی برای کنترل دستگاه استفاده می کند. در فرکانس رادیویی نوع مدولاسیون می تواند FSK و یا ASK باشد.

معمولا ریموت های رادیوفرکانسی برای اجسام دور مانند درب بازکن ها، هواپیماهای بدون سرنشین، سیستم های اتوماسیون صنعتی استفاده می شود.

کنترل از راه دور RF دارای ماژول های فرستنده RF است که فرکانس های رادیویی را پس از تولید از مدار مجتمع منتقل می کند.

مزایا و معایب ریموت کنترل رادیو فرکانسی:
 • در مسافت های طولانی تا 300 متر به خوبی کار می کند.
 • با وجود موانع و دیوار ها می تواند به خوبی کار کند.
 • گرانتر از ریموت مادون قرمز است.
 • ممکن است تداخل فرکانس رادیویی با دستگاه های دیگر پیش بیاید.

ریموت های کنترلر معمولا سه نوع فرکانس کاری 315 MHz و 433 MHz و 868 MHz دارند. اما از لحاظ نوع امنیت و کپی برداری به سه نوع کد فیکس، کد لرنینگ، هاپینگ تقسیم می شوند. که در این جا به هاپینگ نمی پردازیم.

کد فیکس (Code Fix Remote)

ریموت کنترل یک کد رمز دیجیتال را به گیرنده ارسال می کند. اگر گیرنده تشخیص دهد که کلمه رمز قابل قبول است، گیرنده رله را فعال می کند، قفل در را باز می کند یا مانع را باز می کند.

در کدفیکس در آیسی انکودر هشت پایه موجود باید کد گذاری شوند (پایه ها به مثبت، یا منفی وصل می شود، و یا آزاد گذاشته می شوند) و در آیسی دیکودر نیز یه سری پایه های آدرس هست که  باید مانند فرستنده کد شوند.

کد لرنینگ (Code Learning Remote)

یک ریموت لرن می تواند کدهای ارسال شده توسط ریموت کنترل دیگر را دریافت و ذخیره کند. سپس می تواند آن کدها را برای کنترل دستگاهی که آنها را درک می کند، منتقل کند.

کد لرن را می توان ساختاری امن به حساب آورد. ریموت کد لرنینگ از نوع رادیویی هستند که بدون توجه به مانع از  مسافت‌های دور هم روی گیرنده تأثیر می‌گذارند. کددهی ریموت و ثبت کد در رسیور گیرنده تضمین کننده امنیت سیستم است.

برای ست‌کردن ریموت کنترل مدنظر تنها کافی است دکمه لرن گیرنده و یکی از دکمه‌های ریموت را با یکدیگر فشار داد تا برد گیرنده کد آی سی را شناسایی کند. این ریموت‌ ها را می توان با ریموت‌های بلوتوثی خام ست کرد. استفاده از ریموت کد لرن در بانک‌ها، فروشگاه‌ها، هتل‌ها و اماکن که نیازمند امنیت بیشتر است رایج می باشد.


شرکت آلفا نیروی آریا از سه ریموت کنترل برای کنترل کردن محصولاتش از راه دور استفاده می کند. نوع اول، ریموت کنترل 12 کاناله و نوع دوم، ریموت کنترل 120 کاناله و نوع سوم ریموت کنترل وایفای موبایلی (اندرویدی) می باشد. ریموت های نوع اول و دوم دارای ولتاژ 12 ولت و فرکانس کاری 315 MHz هستند.

طراحی، برنامه نویسی و ساخت ریموت کنترل 120 کاناله و ریموت کنترل وایفای موبایلی تماما توسط شرکت آلفا نیروی آریا انجام شده است. با قابلیت های در نظر گرفته شده در این ریموت کنترل، می توان کل المان های نوری شرکت آلفا نیرو را کنترل کرد. (همراه ریموت کنترل 120 کانال یک شارژر هم به مشتری ارایه می شود.)

ریموتهای کنترل 12 و 120 کاناله

ویژگی های ریموت کنترل 120 کانال آلفا نیرو:

 • کنترل از راه دور تمام المانهای تولید شده در شرکت
 • دارای باطری شارژی 12 ولت 3 آمپر.
 • فرکانس 315 MHz
 • دارای صفحه نمایش بزرگ.
 • دارای برد 300 متر با آنتن است.
 • دارای حالت ذخیره انرژی هوشمند.
 • قابلیت شارژ سریع.
 • نگهداری شارژ به مدت طولانی.
 • قابلیت جداسازی و تعویض آنتن.

ریموت کنترل وایفای موبایلی اندروید

ریموت کنترل وایفای موبایلی:

سیستم کنترل از راه دور تعبیه شده در محصول سانلایت و دیگر محصولات آلفانیرو این امکان را به شما میدهد تا ازطریق تلفن همراه خود، ریموت محصول را تغییر دهید و حتی افکت جدید بسازید و بسیاری امکانات دیگر. کافی است فقط با گوشی خود از طریق وایفای WiFi به محصول متصل شوید و با نصب نرم افزار اندرویدی آلفا نیرو از امکانات ویژه این برنامه برخوردار شوید.

برای دانلود برنامه ریموت وایفای موبایلی به صفحه دانلودها بروید و از طریق فایل راهنما که در آن صفحه است آن را نصب کنید و برای تاییدیه نهایی با شرکت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *