مجله روشنایی و نورپردازی

تفاوتها و کاربردهای نورپردازی دیوار با وال واشر سطحی و وال واشر تاکیدی

وال واشینگ و نورپردازی تاکیدی

چراغ وال واشر، نور یکنواختی ارایه می دهد. شدت تابش نور آن مناسب است. زاویه تابش نور با توجه به کاربردش، قابل تنظیم است. نور پوشش خوبی روی سطوح مختلف ایجاد می کند. پس یک انتخاب مناسب در نور پردازی خواهد بود. در ادامه از کاربرد وال واشر LED در نورپردازی می گوییم. دو روش معمول نورپردازی دیوار وجود دارد. یکی با هدف یکنواخت شدن سطحی دیوار با تابش نور (وال واشینگ) و دیگری با ایجاد سایه روشن روی دیوار (وال واشر تاکیدی) به کار می رود.

والواشر سطحی، نور را بصورت سطحی و یکنواخت به دیوار یا جسم هدف می تابانیم. والواشر تاکیدی، نور را بصورت تاکیدی برای نمایش جزئیات به دیوار یا جسم هدف می تابانیم.

نورپردازی سطحی (والواشر سطحی) چیست؟

در این روش (wall washing) نور به صورت عمودی روی سطح دیوار تابیده می شود. تابش نور وال واشر LED به صورت یکنواخت است و دیوار به نوعی با نور شسته می شود. این نورپردازی معمولا روی دیوارهای صاف انجام می شود. و عیب و ایراد دیوار نیز پوشیده می شود.

در روش وال واشینگ، چراغ وال واشر باید با زاویه مناسب نسبت به آنچه هدف نورپردازی است قرار بگیرد. وال واشر LED معمولا در سقف یا کف نصب می شود.

نورپردازی تاکیدی (والواشر تاکیدی) چیست؟

در روش نورپردازی تاکیدی wall grazing ، نور روی بخش هایی از دیوار به صورت تاکیدی تابیده می شود. چراغ وال واشر LED به گونه ای نصب می شود که بتواند زاویه کمتری با دیوار داشته باشد. نور دارای زاویه تابشی باریکی است و با ایجاد سایه روشن روی دیوار، قسمت هایی از آن هایلات می شود. دیوارهای آجری و یا دارای بافت سنگی و زبر، زیبایی چشم گیری پیدا می کنند.

کاربردهای وال واشر سطحی با وال واشر تاکیدی

از دو روش نورپردازی با چراغ وال واشر LED گفتیم. در این اینجا به کاربردهایشان می پردازیم. گفتیم، تابش نور روی سطحی از دیوار و یا قسمت هایی از آن با ایجاد سایه روشن تکنیک هایی از نورپردازی است. محیط های مختلف از نماهای بیرونی ساختمان ها گرفته تا راهرو های ورودی و یا دیوارهای اتاق و یا یک نمایشگاه هنری و موزه ها، هر کدام بسته به فضا و هدف نورپردازی متفاوت خواهند بود. می توان به یک فضا عمق داد و یا بزرگتر جلوه اش داد. زیبایی بصری بنایی تاریخی همچنان در شب چشم نواز باشد. و یا دیواری با بافت خشن جلب توجه کند.

خلاصه

به طور کلی می توان گفت، هر جا بخواهیم توجه را به جزئیات بدهیم و درواقع دیوار مملو از نور، زمینه ای باشد برای توجه به دیگر عناصر موجود در فضا، و یا روی دیواری یکدست شده با نور تاکید شود، از نورپردازی وال واشینگ استفاده می شود. مانند یک تابلو نقاشی آویزان شده روی دیوار. و هر جا بخواهیم به جزئیات توجه کنیم. از نورپردازی تاکیدی استفاده می کنیم. مانند ایجاد سایه روشن روی دیوار با هدف برجسته نمودن بافت دیوار.

محصولات وال واشر شرکت آلفا نیرو:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *