نورپردازی میدان

طراحی فضاهای میدان های شهری در شب با استفاده از قابلیت نورپردازی

در بین نورپردازی فضاهای شهری ، نورپردازی میدان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . نورپردازی میادین شهری باید به گونه ای باشد که اجزا و عناصر میدان از جمله مسیر پیاده رو ، پله ، شیب راه ، مجسمه ها ، فضای سبز ، درختان ، بوته ها و گل و گیاه ه به خوبی دیده شوند.

نورپردازی میدان

اهمیت نورپردازی میدان ها در نورپردازی شهری

نورپردازی و روشنایی شهری علاوه بر تأمین روشنایی ، ایمنی و امنیت، نقشی مهم و کلیدی در ارتقاء عملکرد فضاهای شهری،کیفیت زندگی شبانه، تصویر ذهنی کاربران از فضای شهری در شب و هویت بخشی به فضاهای شهری ایفا میکند

هویت یکی دیگر از نکات قابل توجه در نورپردازی میدان های شهری است. هر میدانی می تواند شخصیت مستقل به خودش را داشته باشد . برای ساکنان شهر اجزا و ترکیبات شهر جزئی از هویت آن ها است . حفظ و تقویت ویژگی های شاخص و منحصر به فرد میدان در شب از طریق نورپردازی امکان پذیر است.

نورپردازی میدان

اصول نورپردازی میدان های شهری

در نورپردازی میدان های شهری با توجه به این که مخاطبان اصلی نور پردازی چه کسانی هستند ، همواره باید به ارتباط آن با فضای اطراف توجه داشته باشید . زیرا طراحی آن بدون در نظر گرفتن ارتباط با فضای پیرامون نتیجه مطلوبی به دنبال نخواهد داشت بنابراین سعی کنید در نورپردازی میدان ها همواره به تناسب معنایی، تناسب عملکردی، قدمت ، سابقه تاریخی و خوانایی افراد توجه داشته باشید .

تناسب معنایی یکی از اصول مهم در نورپردازی است و برای انتخاب طیف رنگ ها باید آن را در نظر داشته باشید به طور مثال در فرهنگ اسلام رنگ هایی مانند سبز و آبی حس تقدس را القا می کنند در صورتی که در مسیحیت رنگ سفید این حس را القا می کند  .

نورپردازی میدان ها علاوه بر روشنایی می تواند کمک زیادی به سرزندگی و زیبایی فضای شهر بکند و باعث شود شهر جذاب تر به نظر برسد .

درخت نورانی

انواع میدان

فضاهای باز شهری به چهار گروه تقسیم شده است:

میدان شهری

میدان محلی

میدان تشریفاتی

فلکه ها

نورپردازی میدان

اهداف نورپردازی در میادین شهری

روشنایی : اولین هدف از نورپردازی میادین شهر تامین روشنایی مورد نیاز در این فضا است

امنیت و ایمنی : یکی از مهمترین اهداف برای حضور در یک فضا وجود امنیت و ایمنی در انجاست ، امنیت میدان ها در ساعات شب را از طریق نورپردازی می توان تامین کرد

زیبایی و سرزندگی : میادین شهری به عنوان مکانی متمرکز و مهم باید بیش از هر جای دیگر مورد توجه و سرزنده باشد

هویت : با توجه به توسعه شهر ها با گذشت زمان و اضافه شدن اجزاء جدید در شهر ، برای ساکنان شهر این اجزاء و ترکیبات از اهمیت زیادی برخوردارند و جزعی از هویتشان است، شناخت دقیق هویت و شخصیت میدان از نکات قابل توجه در نورپردازی است.

دیدگاه‌ها 0

Translate »